Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Konferencijom, izložbama, predavanjima i radionicama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji obilježeni ‘Dani otvorenih vrata EU projekata’

Tri institucije Dubrovačko-neretvanske županije, Regionalna razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije – DUNEA, Centar za poduzetništvo kao i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije i ove godine sudjelovale su na Danima otvorenih vrata EU projekata.

Događanje u organizaciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije održavalo se u periodu od 5. do 20. listopada diljem Republike Hrvatske s ciljem predstavljanja i približavanja široj javnosti uspješnih projekata u područjima kao što su energetika, istraživanje i razvoj, kultura, obrazovanje, poduzetništvo, promet, zaštita okoliša, ruralni razvoj, socijalna uključenost, turizam, zdravlje i mnogim drugima, a koji su dali doprinos razvoju lokalnih zajednica, a sufinancirani su sredstvima Europske unije.

Tako je Regionalna agencija DUNEA u Opuzenu u okviru manifestacije ‘Dani mandarina 2024.’ upriličila tematsku izložbu ‘EU projekti kroz riječ i sliku’. Uvodno su predstavljeni neki od značajnih EU projekata s područja županije koji su doprinijeli stvaranju novih radnih mjesta, povećanju produktivnosti i poboljšanju životnog standarda stanovnika županije, ističući kako je upravo Dubrovačko-neretvanska županija najuspješnija po visini ugovorenih sredstava iz EU fondova po stanovniku. Ovom izvrsnom rezultatu prije svega doprinijela je izgradnja Pelješkog mosta te modernizacija i proširenje Zračne luke Dubrovnik.

Kako Županija stremi ka inovativnosti, zelenom razvoju, održivosti i digitalizaciji, bilo je riječi o projektu FIRESPILL kroz koji je izgrađen vatrogasni dom u Kuli Norinskoj, projektu STREAM kojim je nabavljena oprema za pripadnike vatrogasnih postrojbi, te projektu Izgradnje vatrogasnog doma Putniković, ali i o inovativnim SeaClear i SeaClear 2 projektima kroz koje je razvijen prvi sustav bespilotnih podvodnih i površinskih plovila za pronalaženje i prikupljanje otpada s morskog dna i iz vodenog stupca.

Jedan od prioriteta županije je očuvanje okoliša, poboljšanje povezivosti i održivo korištenje baštine. Projekti poput Centra za gospodarenje otpadom Lučino razdolje, projekt Izgradnje i opremanja postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada Metković, projekt Izgradnje i opremanja postrojenja za biološku obradu odvojeno sakupljenog otpada Metković ali i brojna funkcionalna reciklažna dvorišta govore tome u prilog, baš kao i projekti usmjereni očuvanju baštine kao što su Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve te projekt Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija.

Za naglasiti je i projekte energetske obnove poput Opće bolnice Dubrovnik, Sportske dvorana u Metkoviću, Obrtničke i tehničke škola u Dubrovniku, Doma za starije osobe Vela Luka i mnogih drugih, ali i brojne projekte izgradnje lučke infrastrukture kao što je lučki terminal u Veloj Luci, na otoku Lastovu, Koločepu i drugima.

Projekti usmjereni očuvanju okoliša s područja županije prepoznati su i od šire javnosti, zasluživši priznanja za najbolji EU projekt 2023. i to projekt Green Economy and CO2 kao najbolji projekt, a Monitoring prodora slane vode u obalne vodnosnike i testiranje pilot projekata za prevenciju prodora soli – MoST na trećem mjestu u kategoriji „Doprinos znanosti i inovacijama“.

Prioritet razvoja županije je i poboljšanje kvalitete života te unaprjeđenje ljudskog kapitala, pa su tako predstavljeni projekti unaprjeđenja kvalitete svih razina sustava odgoja i obrazovanja, poput Studenstskog doma u Dubrovniku i Regionalnog centra kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu. 

Kad je riječ o projektima jačanja kapaciteta u zdravstvenoj djelatnosti izdvojili su se projekti Dnevne bolnice u Dubrovniku i u Metkoviću te Objedinjeni hitni bolnički prijem u Dubrovniku. Na temu projekata socijalne uključenosti, projekti Centra za djecu s teškoćama u razvoju Metković, Josipov dom, Dom umirovljenika Ragusa, te Centar za rehabilitaciju i hipoterapiju Pelješac izdvojeni su kao najznačajniji.

Posjetitelji su imali priliku posjetiti i Centar za nadzor poplava i prevenciju rizika, uspostavljen kroz EU projekt STREAM.

Također, u Zavičajnoj kući Dubrovačkog primorja u Slanome, objektu koji je sufinanciran EU projektom, u sklopu Konferencije o EU fondovima: ‘Sinergija RH i BiH’, predstavljeni su projekti Ruralna poučna kulturno-etnografska turistička atrakcija i Via Franciscana, te se postavila izložba ‘Slikom i riječju kroz EU projekte’. Ista izložba postavljena je i u Dubrovniku, gdje su sve tri županijske institucije predstavile svoje projekte.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije u Opuzenu je održala predavanje ‘Važnost očuvanja i uspostavljanja zelene infrastrukture u urbanim područjima’ uz predstavljanje projekta GREENHEALTH, te je postavljena putujuća izložba ‘Tjedan riječne kornjače’ u Osnovnoj školi u Cavtatu čime se predstavio projekt LIFE for Mauremys.

U sklopu događanja, Centar za poduzetništvo DNŽ organizirao je informativne radionice u Poduzetničkom inkubatoru u Dubrovniku na temu ‘Snaga AI: Budućnost glazbe, grafike i videa u digitalnoj eri’, a u Poduzetničkom inkubatoru u Pločama, objektu sufinanciranom EU sredstvima, na temu ‘Vođenje jednostavnog računovodstva u paušalnom oporezivanju’.